Παναγιώτης Πετράκης Forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Παναγιώτης Πετράκης Forum

Ένα forum για τον αγαπημένο ηθοποιό Παναγιώτη Πετράκη!!!Για όλους τους fan του!Γίνετε μέλη και δεν θα χάσετε!
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συνέντευξη στο "Έθνος"

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Anastasia_Admin
Admin
Anastasia_Admin


Αριθμός μηνυμάτων : 153
Ημερομηνία εγγραφής : 27/11/2009
Ηλικία : 30
Τόπος : florina

Συνέντευξη στο "Έθνος"  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Συνέντευξη στο "Έθνος"    Συνέντευξη στο "Έθνος"  Icon_minitimeΠαρ Ιουλ 02, 2010 1:44 am

«Η Εδέμ είναι... κλειδί που ανοίγει πόρτες»
1/7/2009 2:07:20 μμ
Τι κι αν τους γνωρίσαμε μόλις τον περασμένο Σεπτέμβρη; Κατάφεραν με το ταλέντο τους και την ερμηνεία τους να μας κάνουν να τους λατρέψουμε από το πρώτο κιόλας επεισόδιο! Ο λόγος; Ο λόγος για τον «Λουκά» και τη «Νόρα» ή για τη «Νόρα» και τον «Λουκά», όπως προτιμάτε, τους δύο δαιμόνιους δικηγόρους των «Μυστικών της Εδέμ». Με αφορμή, λοιπόν, το μεγάλο φινάλε της καθημερινής σειράς του Mega, είπαμε να κάνουμε μία κουβέντα μαζί τους και να πούμε πολλά... Γιατί; Γιατί τη «Νόρα» και τον «Λουκά» μπορεί να τους ξέρουμε πια καλά, όμως την Αντιγόνη Δρακουλάκη και τον Παναγιώτη Πετράκη τους ξέρουμε λίγο, πολύ λίγο...

- Πιστεύετε πως και ο «Λουκάς» και η «Νόρα» είναι η μεγάλη ευκαιρία για εσάς;

Παναγιώτης: Τι να σου πω; Για την ώρα, έτσι αποδεικνύεται. Οντως, ο «Λουκάς» είναι η μεγάλη μου ευκαιρία. Είναι ο πρώτος μου ρόλος που με χαρακτήρισε. Είναι ο ρόλος αυτός που έκανε τον κόσμο να με φωνάζει «Λουκά» στον δρόμο και αυτό είναι πολύτιμο. Αυτή η συνεργασία δεν στο κρύβω μου χει δώσει μεγάλη χαρά και για όλα αυτά είμαι ευγνώμων.

Αντιγόνη: Δεν ξέρω αν αυτός ο ρόλος είναι η μεγάλη μου ευκαιρία, γιατί αυτό είναι κάτι που θα το δείξει ο χρόνος. Ομως, και εγώ κάπως έτσι νιώθω, όπως και ο Παναγιώτης. Πιστεύω πως η «Νόρα» ήταν ό,τι καλύτερο θα μπορούσε να μου συμβεί. Η «Νόρα» με απελευθέρωσε και με έκανε καλύτερη. Μου χει δώσει πάρα πολλά, μου χει μάθει πάρα πολλά -αν και εξακολουθώ να την ψάχνω, εξακολουθώ να προσπαθώ να την ανακαλύπτω- και με έχει κάνει να πιστεύω πως αυτό το κορίτσι, αν όντως υπήρχε, θα μπορούσε σίγουρα να ήταν κολλητή μου.

- Η «Εδέμ» θα σας ανοίξει ευκολότερα πόρτες;

Παναγιώτης: Η «Εδέμ» είναι μια δουλειά που κουβαλά μέσα της δύναμη, που κουβαλά επιτυχία, οπότε ναι, γιατί να μη μας ανοίξει ευκολότερα πόρτες; Ετσι κι αλλιώς είμαι αισιόδοξος άνθρωπος (γέλια).

Αντιγόνη: Τα πάντα σε αυτή τη δουλειά εξαρτώνται από την τύχη. Αυτή η δουλειά με έχει κάνει να πιστεύω πολύ στην τύχη και στο κάρμα. Οπότε ναι, σίγουρα η «Εδέμ» είναι ένα από τα καλύτερα μεταφορικά μέσα για να συνεχίσεις το ταξίδι σου στον χώρο και αν το θελήσει και η τύχη, τότε θα ανοίξουν την κατάλληλη στιγμή και οι κατάλληλες πόρτες.

- Η τηλεόραση ανοίγει πόρτες;

Παναγιώτης: Η τηλεόραση σαφέστατα και ανοίγει πόρτες, αν και τα πάντα έχουν να κάνουν και με τον τρόπο με τον οποίο εσύ τα χειρίζεσαι και τα αντιμετωπίζεις. Μου πήρε έντεκα χρόνια δουλειάς για να φτάσω σε αυτό εδώ το σημείο και να κάνουμε αυτή τη συζήτηση. Εχω δουλέψει πολύ με τον εαυτό μου, οπότε ξέρω καλά και τη μία αλλά και την άλλη όψη του νομίσματος. Για τίποτα δεν μπορείς να είσαι σίγουρος.

Αντιγόνη: Είναι ανοησία να μην παραδεχόμαστε το γεγονός πως σαφέστατα η τηλεόραση σε βοηθά να πας παρακάτω. Ακόμα και οι πιο... κουλτουριάρηδες στο θέατρο αναζητούν την αναγνωρισιμότητα που σου δίνει η τηλεόραση όταν είναι να συνεργαστούν μαζί σου. Και καλά κάνουν. Η τηλεόραση είναι κομμάτι της δουλειάς μας. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να την αφορίζουμε ή γιατί πρέπει να βάζουμε ταμπέλες σε ανθρώπους, δουλειές και καταστάσεις.

- Ηταν παιδικό σας όνειρο το να ασχοληθείτε με την υποκριτική;

Παναγιώτης: Οσο κι αν δεν το πιστεύεις, όχι δεν ήταν παιδικό μου όνειρο το να γίνω ηθοποιός. Ηθοποιός έγινα ύστερα από παρότρυνση των γονιών μου αλλά και των καθηγητών μου που με έβλεπαν όταν έπαιζα, πού αλλού; Στις παραστάσεις του σχολείου. Κατά τα άλλα είχα πολλά παιδικά επαγγελματικά όνειρα. Στα πέντε μου ήθελα να γίνω... δεσπότης! Μετά ήθελα να γίνω δημοσιογράφος, να ασχοληθώ με το σχέδιο, να ασχοληθώ με την αγγλική φιλολογία και άλλα τέτοια.

Αντιγόνη: Ούτε κι εγώ θυμάμαι ποτέ τον εαυτό μου να λέει «θέλω να γίνω ηθοποιός». Για μένα ήταν περισσότερο κάτι σαν... φυσική συνέπεια και συνέχεια, αφού οι γονείς μου είχαν κινηματογράφο και εγώ μεγάλωσα μέσα στο σινεμά. Μάλιστα, ο κινηματογράφος μας, επειδή είχε και μία σκηνούλα, φιλοξενούσε και πολλά μπουλούκια, οπότε καταλαβαίνεις. Μέσα σε όλη αυτή τη μαγεία μεγάλωσα...

- Φιλία ανάμεσα σε έναν άνδρα και μία γυναίκα -όπως ο «Λουκάς» και η «Νόρα»- μπορεί να υπάρξει;

Παναγιώτης: Προσωπικά, πιστεύω πως ναι. Και ξέρεις γιατί; Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που όταν κατατάσσουν τον άλλο ως φίλο ευθύς εξ αρχής, μετά δεν μπορούν να τον δουν διαφορετικά. Σε αυτή την κατηγορία ανήκω και εγώ. Βέβαια, ένα ερωτικό παιχνίδι στο υπόβαθρο πάντα υπάρχει.

Αντιγόνη: Σίγουρα υπάρχει φιλία ανάμεσα σε έναν άνδρα και μία γυναίκα, σίγουρα όμως υπάρχει και ερωτισμός. Δεν φταίμε εμείς, φταίει η... φύση. Ή, τουλάχιστον, υπάρχει υπολανθάνων ερωτισμός, όπως συμβαίνει και με τον «Λουκά» και με τη «Νόρα».

- Ο «Λουκάς» και η «Νόρα» έχουν μυστικά. Ο Παναγιώτης και η Αντιγόνη έχουν;

Παναγιώτης: Νομίζω πως όλοι μας έχουμε μυστικά και εγώ εννοείται πως έχω. Ισως να μην είναι τόσο... ενοχικά όσο είναι τα μυστικά της παρέας της φεγγαρόπετρας.

Αντιγόνη: Υπάρχει άνθρωπος χωρίς μυστικά; Αν δεν είχαμε μυστικά και αν δεν μας ακολουθούσε όλη αυτή η... μυστηριακή ατμόσφαιρα, θα ήμασταν βαρετοί. Οσο ειλικρινής και να λέει ο άλλος πως είναι, σίγουρα πάντα κάτι... ξεχνά να σου πει.

- Είναι επικίνδυνα;

Παναγιώτης - Αντιγόνη: Είναι τα άτιμα, είναι (γέλια). Και τα μυστικά γίνονται επικίνδυνα, γιατί συνήθως πληγώνουν τον άλλον.

- Η παρέα της φεγγαρόπετρας για το χατίρι του έρωτα φτάνει στα άκρα. Εσείς;

Παναγιώτης: Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω... Και δεν ξέρω γιατί πιστεύω πως δεν έχω ζήσει ακόμα τον... απόλυτο, τον μεγάλο έρωτα που θα με ωθούσε μέχρις εκεί. Ομως, ο έρωτας σίγουρα μπορεί να σε φτάσει στα άκρα.

Αντιγόνη: Μπορώ να σου πω πως έχω τολμήσει, έχω κάνει ακραία πράγματα στη ζωή μου για τον έρωτα. Απλώς, αυτό που με σώζει συνήθως είναι πως... συνέρχομαι γρήγορα. Αρχίζει η... αντίστροφη μέτρηση και προχωρώ σε ηρωική... αποχώρηση! Είμαι ανεξάρτητος άνθρωπος και εύκολα ένας έρωτας μπορεί να με... σκάσει.

Παναγιώτης
Ηθοποιός έγινα ύστερα από παρότρυνση των γονιών μου αλλά και των καθηγητών μου που με έβλεπαν όταν έπαιζα στις παραστάσεις του σχολείου

Αντιγόνη
Ακόμα και οι πιο... κουλτουριάρηδες στο θέατρο αναζητούν την αναγνωρισιμότητα που σου δίνει η τηλεόραση όταν είναι να συνεργαστούν μαζί σου

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://panagiotispetrakis.forumgreek.com
 
Συνέντευξη στο "Έθνος"
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνέντευξη στο Gossip.tv
» Συνέντευξη στο "Tv Ζάπινγκ" (23/1-29/1/2010)
» Συνέντευξη του Παναγιώτη στο Λοιπόν (07-01-2010)
» Μια συνέντευξη του Παναγιώτη στο περιοδικό 7 μέρες Tv!
» Συνέντευξη στο site του Mega - 1ος κύκλος

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Παναγιώτης Πετράκης Forum :: Παναγιώτης Πετράκης :: Συνεντεύξεις-
Μετάβαση σε: